Anadolu Üniversitesi Pilotaj Bölümü

Pilotaj Bölümü GENEL BİLGİ
Sivil havacılık sektörüne, uluslararası standartlarda, nitelikli pilot yetiştirilir. Ülkemizde lisans düzeyinde pilotaj eğitimi veren ilk ve tek bölümdür. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A) kredisinde CPL(A)/IR(A) lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar. Bölüme başlayan öğrenciler ilk bir buçuk yıl (3 yarıyıl) kuramsal ağırlıkta yer derslerini görmektedirler. Devamında uçuş eğitimleri genel amaçlı uçuş simülatörleri ve 6 adet SOCATA TB 20 TRINIDAD, 3 adet SOCATA TB 20 TRINIDAD GT, 3 Adet SOCATA TB 9 TAMPICO, 5 adet CESSNA 172SP, 2 adet BEECH CRAFT C90 GTI, 1 adet BEECHCRAFT SKA 200 olmak üzere 20 uçaklık Anadolu Üniversitesi uçak filosu ile yapılmaktadır.

Pilotaj Bölümü’ne ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile on beş öğrenci alınmaktadır. Bölümde bir yıl İngilizce hazırlık sonrası dört yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Zorunlu staj süresi yirmi iş günüdür.

Mezunlar, Türk Hava Yolları A.O., özel havayolu işletmeleri, hava taksi işletmeleri ve çeşitli uçuş okullarında çalışmaktadır.

AMAÇ
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü’nün amacı; havacılık sektörü içindeki şirketlerin, özel ve devlet kuruluşlarının uçuş ekibi konusunda duyduğu yetişmiş insan gücü ihtiyacını sunduğu akademik programlar yada özellikli sertifika programları aracılığı ile karşılamak; bölgesindeki diğer ülkelerin havacılık ekiplerini, bu ülkelerdeki havacılık servis kalitesini yükseltmek amacı ile eğitmek; 21. yüzyılın havacılık ve uzay alanındaki kritik bilgilerine ulaşmak ve yenilerini keşfetmek amacı ile Yüksekokul’un kaynaklarını araştırma ve geliştirme projelerine yönlendirmek; tüm dünya insanlarına daha güvenilir, daha ekonomik, çevre dostu hava ulaştırma hizmeti sağlanabilmesi için dünya çapında eğitim, araştırma ve uygun birimlerle ortaklık kurmak ve işbirliği yapmak olarak ifade edilebilir.

AÇILAN PROGRAMLAR
Bölüm’de lisans, yüksek lisans ve doktora programları açılmaktadır. Lisansüstü programlardan alınan dereceler Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından verilmektedir. Yüksek lisans ve doktora programları için gerekli ön koşullar Üniversite ve Yüksekokul tarafından ilan edilmektedir. Başvuran adaylar yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmeden önce belirli sınav aşamalarından geçmektedirler.

Açılan programların kısa tanıtımları şu şekildedir:

Lisans
Lisans eğitimi için öğrenciler, Ulusal Üniversiteye Giriş Sınavı (Öğrenci Seçme Sınavı, ÖSS) derecelerine göre ön kayıt için başvururlar. Arkasından Pilotaj Bölümü için özel olarak düzenlenmiş çok aşamalı özel yetenek sınavlarının ve diğer aşamaların ardından lisans öğrencisi olmaya hak kazanırlar. Normal eğitim süresi 4 yıldır. Öğrencilerin mezun olabilmek için gerekli dersleri almaları ve bu dersleri başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca en az 2.00 genel ortalamaya ulaşmaları beklenir. Bundan başka eğitimlerinin bir çok aşamasında kendilerinden tam başarı beklenmektedir.

Eğitim dili Türkçe’dir. Ancak her bölümde derslerin asgari %30′u İngilizce olarak verilmektedir. İngilizce seviye tespit sınavını geçemeyen öğrencilerin bölüm derslerini almadan önce 1 yıl süreli İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Mezun olabilmek için tüm lisans
öğrencilerinin yaz stajlarını yapmaları gerekmektedir. Bu staj en az 20 iş günü
olmak zorundadır. Yaz stajı herhangi bir krediye sahip olmadığı için lisans
müfredatında bulunmamaktadır. Staj sonunda hazırlanan raporun staj süresince
edinilen uygulama deneyimini ve havacılık eğitimi süresince edinilen bilgileri
yansıtması gerekmektedir.

Tezli Yüksek Lisans
Tezli yüksek lisans öğrencileri programı bitirmek için 7 ders ve 1 seminer dersi almalı, daha sonra yüksek lisans araştırma konularına dayalı bir tez hazırlayıp, bunu sözlü olarak savunmalıdır. Öğrencilerin bu programı tamamlayabilmek için yaklaşık olarak 2 yıla gereksinimleri vardır. Tezli program, ileri düzeydeki akademik programların gerektirdiği daha araştırmaya yönelik kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisans
Tezsiz yüksek lisans öğrencileri programı tamamlayabilmek için 10 ders ve 1 proje bitirmelidir. Bu programın tamamlanması yaklaşık olarak 1.5 – 2 yıl almaktadır. Tezsiz program endüstriyel çalışmada özelleşme ve bilgi arttırma amaçlı öğrenciler yetiştirmektedir.

Doktora
Doktora derecesi ders alma ve tez araştırması gerektirir. Özgün bir araştırma konusu dahilinde tez hazırlanarak, bitirilmiş araştırmanın, sonuçları ile birlikte sözlü savunması yapılır.
Öğrencilerin doktora programını tamamlayabilmek için yüksek lisanstan sonra yaklaşık olarak 4 yıla gereksinimleri vardır.

SUNULAN OLANAKLAR

Model Uçak Laboratuarı
Havacılığın önemli hobilerinden olan model uçak konusunda her türlü donanımı öğrencilerin kullanımına açıktır. Ders programında bulunan model uçak yapımı ile ilgili dersin uygulama sahası olması yanında Havacılık Kulübü’nün düzenlediği kurslara da ev sahipliği yapmaktadır.

2010-2011 Öss Puanları : Önkayıt : en düşük: 363,407-en yüksek: 445,919

Bir önceki yazımız olan Bu yıl Tatil için bu yerleri aradık.. başlıklı konuda Barbados, Cancun ve Disneyland Paris hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>