Havalimanı
Havalimanı

Anadolu Üniversitesi Pilotaj Bölümü

Pilotaj Bölümü GENEL BİLGİ Sivil havacılık sektörüne, uluslararası standartlarda, nitelikli pilot yetiştirilir. Ülkemizde lisans düzeyinde pilotaj eğitimi veren ilk ve tek bölümdür. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A) kredisinde CPL(A)/IR(A) lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar. Bölüme başlayan öğrenciler ilk bir buçuk yıl […]

16 Aralık 2011 - 21:01 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi. A+A-

Pilotaj Bölümü GENEL BİLGİ
Sivil havacılık sektörüne, uluslararası standartlarda, nitelikli pilot yetiştirilir. Ülkemizde lisans düzeyinde pilotaj eğitimi veren ilk ve tek bölümdür. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A) kredisinde CPL(A)/IR(A) lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar. Bölüme başlayan öğrenciler ilk bir buçuk yıl (3 yarıyıl) kuramsal ağırlıkta yer derslerini görmektedirler. Devamında uçuş eğitimleri genel amaçlı uçuş simülatörleri ve 6 adet SOCATA TB 20 TRINIDAD, 3 adet SOCATA TB 20 TRINIDAD GT, 3 Adet SOCATA TB 9 TAMPICO, 5 adet CESSNA 172SP, 2 adet BEECH CRAFT C90 GTI, 1 adet BEECHCRAFT SKA 200 olmak üzere 20 uçaklık Anadolu Üniversitesi uçak filosu ile yapılmaktadır.

Pilotaj Bölümü’ne ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile on beş öğrenci alınmaktadır. Bölümde bir yıl İngilizce hazırlık sonrası dört yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Zorunlu staj süresi yirmi iş günüdür.

Mezunlar, Türk Hava Yolları A.O., özel havayolu işletmeleri, hava taksi işletmeleri ve çeşitli uçuş okullarında çalışmaktadır.

AMAÇ
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü’nün amacı; havacılık sektörü içindeki şirketlerin, özel ve devlet kuruluşlarının uçuş ekibi konusunda duyduğu yetişmiş insan gücü ihtiyacını sunduğu akademik programlar yada özellikli sertifika programları aracılığı ile karşılamak; bölgesindeki diğer ülkelerin havacılık ekiplerini, bu ülkelerdeki havacılık servis kalitesini yükseltmek amacı ile eğitmek; 21. yüzyılın havacılık ve uzay alanındaki kritik bilgilerine ulaşmak ve yenilerini keşfetmek amacı ile Yüksekokul’un kaynaklarını araştırma ve geliştirme projelerine yönlendirmek; tüm dünya insanlarına daha güvenilir, daha ekonomik, çevre dostu hava ulaştırma hizmeti sağlanabilmesi için dünya çapında eğitim, araştırma ve uygun birimlerle ortaklık kurmak ve işbirliği yapmak olarak ifade edilebilir.

AÇILAN PROGRAMLAR
Bölüm’de lisans, yüksek lisans ve doktora programları açılmaktadır. Lisansüstü programlardan alınan dereceler Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından verilmektedir. Yüksek lisans ve doktora programları için gerekli ön koşullar Üniversite ve Yüksekokul tarafından ilan edilmektedir. Başvuran adaylar yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmeden önce belirli sınav aşamalarından geçmektedirler.

Açılan programların kısa tanıtımları şu şekildedir:

Lisans
Lisans eğitimi için öğrenciler, Ulusal Üniversiteye Giriş Sınavı (Öğrenci Seçme Sınavı, ÖSS) derecelerine göre ön kayıt için başvururlar. Arkasından Pilotaj Bölümü için özel olarak düzenlenmiş çok aşamalı özel yetenek sınavlarının ve diğer aşamaların ardından lisans öğrencisi olmaya hak kazanırlar. Normal eğitim süresi 4 yıldır. Öğrencilerin mezun olabilmek için gerekli dersleri almaları ve bu dersleri başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca en az 2.00 genel ortalamaya ulaşmaları beklenir. Bundan başka eğitimlerinin bir çok aşamasında kendilerinden tam başarı beklenmektedir.

Eğitim dili Türkçe’dir. Ancak her bölümde derslerin asgari %30′u İngilizce olarak verilmektedir. İngilizce seviye tespit sınavını geçemeyen öğrencilerin bölüm derslerini almadan önce 1 yıl süreli İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Mezun olabilmek için tüm lisans
öğrencilerinin yaz stajlarını yapmaları gerekmektedir. Bu staj en az 20 iş günü
olmak zorundadır. Yaz stajı herhangi bir krediye sahip olmadığı için lisans
müfredatında bulunmamaktadır. Staj sonunda hazırlanan raporun staj süresince
edinilen uygulama deneyimini ve havacılık eğitimi süresince edinilen bilgileri
yansıtması gerekmektedir.

Tezli Yüksek Lisans
Tezli yüksek lisans öğrencileri programı bitirmek için 7 ders ve 1 seminer dersi almalı, daha sonra yüksek lisans araştırma konularına dayalı bir tez hazırlayıp, bunu sözlü olarak savunmalıdır. Öğrencilerin bu programı tamamlayabilmek için yaklaşık olarak 2 yıla gereksinimleri vardır. Tezli program, ileri düzeydeki akademik programların gerektirdiği daha araştırmaya yönelik kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisans
Tezsiz yüksek lisans öğrencileri programı tamamlayabilmek için 10 ders ve 1 proje bitirmelidir. Bu programın tamamlanması yaklaşık olarak 1.5 – 2 yıl almaktadır. Tezsiz program endüstriyel çalışmada özelleşme ve bilgi arttırma amaçlı öğrenciler yetiştirmektedir.

Doktora
Doktora derecesi ders alma ve tez araştırması gerektirir. Özgün bir araştırma konusu dahilinde tez hazırlanarak, bitirilmiş araştırmanın, sonuçları ile birlikte sözlü savunması yapılır.
Öğrencilerin doktora programını tamamlayabilmek için yüksek lisanstan sonra yaklaşık olarak 4 yıla gereksinimleri vardır.

SUNULAN OLANAKLAR

Model Uçak Laboratuarı
Havacılığın önemli hobilerinden olan model uçak konusunda her türlü donanımı öğrencilerin kullanımına açıktır. Ders programında bulunan model uçak yapımı ile ilgili dersin uygulama sahası olması yanında Havacılık Kulübü’nün düzenlediği kurslara da ev sahipliği yapmaktadır.

2010-2011 Öss Puanları : Önkayıt : en düşük: 363,407-en yüksek: 445,919

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’deki Havacılık Liseleri Türkiye’deki Havacılık Liseleri

Havacılık liselerinde son dönemlerde ilgi artışına bağlı olarak özel havacılık liselerinde ve havacılığa dayalı meslek okullarında artı...

Pilot olmak isteyenlere ücretsiz planör kursu Pilot olmak isteyenlere ücretsiz planör ...

Pilot olmak isteyen gençlerin, Türk Hava Kurumu’nun (THK) Eskişehir’in İnönü ilçesindeki Havacılık Eğitim Merkezi’nde ücretsiz verilen ...

Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde Motor Ba...

Havacılık sektörüne, uluslararası standartlarda, nitelikli bakım ve onarım personeli yetiştirilir....

Anadolu Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Anadolu Üniversitesi Sivil Hava Ulaştırm...

Havacılık sektöründeki devlet ve özel kuruluşların işletmecilik konularında ihtiyaç duyduğu nitelikli personel uluslararası gereklilikl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)


1 + = on

SON EKLENEN HABERLER
Ordu–Giresun Havalimanı tarifeli uçuş saatleri Ordu–Giresun Havalimanı t...

Türk Hava Yolları'nın 25 Mayıs tarihinden itibaren geçerli O...

Yüksekova havalimanı açılıyor Yüksekova havalimanı açıl...

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki havalimanı, terör örgütünü...

Türk Hava Yolları’nda değişim başlıyor Türk Hava Yolları’n...

TÜRK Hava Yolları uçaklarında iniş ve kalkışta insanın içine...

THY’den Gençlere ucuz bilet THY’den Gençlere uc...

Türk Hava Yolları'ndan uçak bileti alacak 12-25 yaş arası ge...

Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk uçak indi Ordu-Giresun Havalimanı&#...

Avrupa'da ve Türkiye'de tamamı deniz üzerine yapılan tek hav...

AHL Büyütme çalışmaları devam ediyor AHL Büyütme çalışmaları d...

Günde 1375 uçak ile iniş kalkış rekoru kıran Atatürk Havalim...

AnadoluJet İSG Tokat uçuşlarına başlıyor AnadoluJet İSG Tokat uçuş...

AnadoluJet Havayolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı i...

Yenişehir Havalimanı’nda Yolcu sayısı 6 kat arttı Yenişehir Havalimanı̵...

Bursa Yenişehir Havaalanı en sonunda hedeflediği doluluğa ul...

Iberia, açık artırma ile bilet satışına başladı Iberia, açık artırma ile ...

İspanya'nın önde gelen havayolu şirketilerinden biri olan Ib...

Türk Yıldızlarının Kadın Pilotu ilk uçuşunu yaptı Türk Yıldızlarının Kadın ...

Olusuz hava koşullarına rağmen Samsun Çarşamba Havalimanı'nd...

GALERİ
UÇAKLAR HABERLERİ
VİDEO