Azerbaycan

Tarihi İpek Yolu’nun en önemli duraklarından biri olan Azerbaycan, coğrafik konumuyla Batı ve Doğu dünyası arasında bir köprü olagelmiştir. Tarih öncesine ait taş resimler, Ramana tepelerindeki volkanlar ve doğal gazın yarattığı ekonomik refahın en çok etkisini hissettirdiği kent olan Bakü’nün tarihi eserleri, ülkenin turizm potansiyeline çok büyük katkıda bulunur.

Absheron Yarımadası’ndaki Bakü Körfezi’nde yer alan başkent, sahip olduğu tarihi abidelerle dikkatleri çeker. Bakü’nün en önemli tarihi bölümü İçeri Şehir (Old Town)’dir. Kız Kalesi (Maiden’s Tower), Şirvan Şah Sarayı, Dzhuma ve Shamakha Camileri, kentteki değerli tarihi eserlerden birkaç örnektir.

Taş üzerine çizilmiş resimler, insanoğlunun yeryüzündeki değişim ve dönüşümünü çok iyi yansıtan kültürel ve tarihi değerlerdir. Azerbaycan’da bu tür eserlerin bulunduğu birkaç açıkhava alanı bulunur. Gobustan, bunlardan en önemlisidir.


View larger map

Bir önceki yazımız olan Odessa başlıklı konuda odessa ve Ukrayna hakkında bilgiler verilmektedir.

Azerbaycan için toplam 2 yorum yapmış

  1. teymur Cevapla

    06 Mart 2013 - 10:56

    salam mene baki moskva- kemerov ucus biletin qiymeti ne qeder oldugunu bilmek isteyirem.mumkunse buna en yaxin zamanda cavab yazin.tsekurler

  2. Afet Cevapla

    11 Haziran 2014 - 10:30

    mene baku Nahçıvan hava yollarının biletinin qiymeti lazim idi zahmet olmasa deye bilersiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>