Çanakkale Havalimanı bakıma alınıyor

DHMİ , Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, Çanakkale Havalimanı’nın bakım onarım, genişletme ve uzatma çalışmaları nedeniyle 20 Mart 2013 tarihi itibariyle bakıma alınacağını bildirdi.

Orhan Birdal, yaptığı açıklamada, 1995 yılında hizmete alınan, şehir merkezine 10 kilometre mesafede ve sivil ve askeri ortak hizmet veren Çanakkale Havalimanı’nın, 1.200 metrekarelik kapalı alan ve yılda 450 bin yolcu kapasiteli terminal binası, 1800×30 m. ebadında beton kaplı pist, 3 uçak park etme yeri olan beton kaplama apron ve taksirut ile 95 araç kapasiteli otoparkının bulunduğunu söyledi.

Havalimanında seyrüsefer hizmetlerinin 1 adet VHF frekansı çalışan çok yönlü radyo seyrüsefer istikamet cihazı, 1 adet mesafe ölçme cihazı ile verildiğini anlatan Birdal, “Çanakkale Havalimanı’nda, son 10 yılda uçak trafiği yüzde 408, yolcu trafiği ise yüzde 22.205 gibi rekor bir artış gösterdi. 2012 yılı Ocak ayına göre 2013 yılının Ocak ayında uçak trafiği ise yüzde 41 arttı” diye konuştu.

Tamamlanan yatırımlar

Çanakkale Havalimanı’na ILS altyapısı, çevre güvenlik yolu, emniyet tel örgüsü, çevre aydınlatma sisteminin yapıldığını ifade eden Birdal, itfaiye binası, terminal binası ekleri ve VİP binası tadilatlarının yapıldığını kaydetti.

Yeni ARFF (Uçak Kaza Kırım ve Yangınla Mücadele) ünitesinin geçen yıl tamamlandığını anımsatan Birdal, Çanakkale Havalimanı’na kuvvet santrali yapımı işinin ise devam ettiğini söyledi.

Çanakkale Havalimanı’nda 25 Temmuz 2012 tarihinde ihalesi yapılan pist uzatılması, genişletilmesi ve PAT sahaları onarımı işinin sözleşmeye göre 27 Nisan 2014 tarihinde bitirilmesinin planlandığını anlatan Birdal, “Çanakkale Havalimanı pistinde çalışma devam ediyor. Pist, 18 Mart törenlerinin ardından 20 Mart’tan yıl sonuna kadar bakıma alınacak. Bu süre içinde pistin bakım onarım, genişletme ve uzatma çalışmaları yapılacak” dedi.

“Engelsiz Havaalanı Kuruluşu Belgesine sahip”

Çanakkale Havalimanı’na İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara istikametine Anadolujet ve BoraJet tarafından tarifeli seferler düzenlendiğini kaydeden Birdal, Çanakkale Havalimanı’nın geçen yıl Yeşil Havalimanı kuruluş sertifika başvurusunda bulunulduğunu, 7 Şubat 2013 tarihinde de Engelsiz Havaalanı Kuruluşu Belgesi aldığını sözlerine ekledi.

airnewstimes.com

Bir önceki yazımız olan Askeri havalimanının apronu Ulaştırma Bakanlığı'na devredildi. başlıklı konuyu da okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>