Havalimanı
Havalimanı

Nahçivan

Azerbaycan’ın güneydoğu kesiminde yer alan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, yarı çöl olarak bilinen, dağlık bir coğrafyada kurulmuş. Buna karşın tertemiz doğası ve renkli çiçekleriyle bir vaha görünümünde. Özerk bir yönetim olarak adlandırılan Nahçıvan’ın; Ermenistan, İran ve Türkiye ile sınır komşuluğu bulunuyor. Aslen Azerbaycan Türklerinin yerleştiği bir bölge. Stalin döneminde alınan bir kararla, Zangezur bölgesi Ermenistan yönetimine […]

12 Ağustos 2011 - 13:25 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi. A+A-

Azerbaycan’ın güneydoğu kesiminde yer alan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, yarı çöl olarak bilinen, dağlık bir coğrafyada kurulmuş. Buna karşın tertemiz doğası ve renkli çiçekleriyle bir vaha görünümünde. Özerk bir yönetim olarak adlandırılan Nahçıvan’ın; Ermenistan, İran ve Türkiye ile sınır komşuluğu bulunuyor. Aslen Azerbaycan Türklerinin yerleştiği bir bölge. Stalin döneminde alınan bir kararla, Zangezur bölgesi Ermenistan yönetimine verilince, Nahçıvan’ın bugünkü yalıtılmış durumu ortaya çıkmış. İran ile 1932 yılında yapılan bir toprak değiştokuşu sayesinde, Türkiye ile 9 km.’lik bir sınır komşuluğuna sahip olmuş. Yapımı 1992’de tamamlanan “Umut Köprüsü”, Nahçıvan’ın dış dünyaya bağlandığı tek nokta. Görece dağlık bölgede, yerleşim yoğunluğu Nahçıvan ve Ordubad merkezinde toplanıyor. Kapudzhuk (3.904 m.) ve Ilandag (2385 m.) bölgenin en yüksek dağları. Yöre halkı dağlık bölgenin verdiği esinle ve “aksakallıların” anlattıkları söylencelerden Hazreti Nuh’un gemisinin burada karaya oturduğuna inanıyor. Bunun anısı olarak bir türbe de konuklara açık tutuluyor. Nahçıvan sözcüğünün “Nuh” sözcüğü ile yakınlığı hemen farkedilebiliyor. Hamdullah Kazvini, Katib Çelebi ve Evliya Çelebi gibi ünlü yazarlara kalırsa yerleşimin adı; doğal güzelliğinden ve havasının hoşluğundan geliyor.

Gezilebilecek Yerler
Şehir içindeki ve çevresindeki tarihsel yapılar arasında camiler ve türbeler ayrı bir yer tutuyor. Cuma, Zaviye, Pirgamış ve Imamzade camileri ziyaret edilebilir. “Han Evi” ve “İsmail Han” hamamı, Yusuf İbn Kuseyyir Türbesi, Yazar Hüseyin Cavit adına yapılmış anıt ve müze de diğer kültürel gezi durakları olabilir. Nahçıvan’da halılar için özel bir müzenin olduğunu da belirtelim. Kentin yakın çevresi, antik zamanlardan bugüne gelmeyi başarmış tarihi kalıntılar bakımından da zengin. Tarih burada genellikle kule, kale ve türbeler biçiminde kendini gösteriyor.

Ermenistan ve İran sınırında olan Ordubad, bitki ve hayvan türlerinin zenginliği ile dikkat çekiyor. Bu bölgede bulunan Sabir kasabasında ayrıca geçmişi Bronz Çağı’na kadar giden kalıntılar görmek mümkün. Aza kasabasında antik Gilan kentinin kalıntıları bulunuyor. Kilit, Velaver, Ailis, Aza, Kotam, Bilev ve Vanand kasabalarında ise Ortaçağ’dan kalma eserler görülebilir. Ordubad’ın 60 km. kadar güneyindeki Gemikaya Dağı’na gidecek olursanız, karşılacağınız çizimler sizi milattan 3000 yıl öncesine götürecek. Bölgede M.Ö. 2000-3000 yılları arasında yaşayan insanların, günlük yaşam, av, gerçek ya da düşsel hayvan tasvirlerinin işlendiği kaya yazmaları (petroglyph) kesinlikle görülmesi gerekenler arasında.

İran ve Türkiye ile devlet sınırı boyunca Araz Nehri akıyor. Ordubadçay, Alindzhaçay, Gilançay, Nakhchivançay, Arpaçay bu nehrin yakınlarında akan ve Nahçıvan doğasına güzellik katan kırk kadar sudan sadece birkaçı. Batabat Gölü, görülmeye değer bir başka yer. Babek ve Dzhulfa ilçelerinin drenaj suyu için kurulmuş bu yapay göl, denizden 1500 metre yüksekte bulunuyor. Yazları 30C’nin altına düşmeyen sıcaklık 43C dereceye kadar çıkabiliyor. Nem oranının da düşük olduğunu belirtelim. Henüz korunmuş alanları olmasa da Nahçıvan, bitki ve hayvan türleri bakımından azımsanmayacak ölçüde çeşitlilik gösteriyor.

Nahçıvan madenler bakımından oldukça zengin. Mermer, kaya tuzu, kireçtaşı ve alçıtaşı çıkarılıyor. Yeraltındaki bir başka zenginlikse kaynak suları. Sirab, Badamli, Vaikhir, Nagadzhir ve Gizildzhir gibi yerlerde yüzeye çıkartılmış şifalı sular bulunuyor. Yöre aynı zamanda geleneksel “kahrız” işçiliği ile de tanınıyor. “Kahrız” sözcüğü, suyu yer altında yönelten ve su yüzüne çıkartan tüneller anlamına geliyor. Bu işle uğraşanlara ise “kankan” deniliyor.

Kültür ve Eğlence
Nahçıvan 12. yüzyılın büyük mimarlarından olarak bilinen Adzhemi İbn Abubekr’in de vatanı. Mumine-Hatun Türbesi bugüne kalmış eserlerinden biri olarak görülebilir. Türbe, geometrik desenleri, epigrafik döşemeleri ve parıldayan turkuaz rengiyle apayrı bir güzellik sergiliyor. Nahçıvan yetiştirdiği diğer değerlerle de dikkat çekiyor. Azeri Türklerinin ulusal lideri Haydar Aliyev’in buralı olduğunu belirtelim.

Şehrin üniversitesi, Azerbaycan Ulusal Bilim Akademisi’nin bir kolu olarak hizmet veriyor. Eski okul binaları aslına uygun biçimde yenileniyor. Kültür Sarayı, Dram Tiyatrosu, Kukla Tiyatrosu kültürel çekim noktaları olmalarının yanısıra, mimari özellikleri ile de görülmeyi hakediyor.

Yeme İçme
Bu antik kentin ayrılmaz bir parçasını da yerel mutfağı ile eşsiz kültür özellikleri oluşturuyor. Anadolu’nun tarihsel ve coğrafi bir uzantısı olarak düşünüldüğünde yemekler arasındaki benzerlik kolayca anlaşılabiliyor. Hamur işleri, kebaplar, pilav, bozbaş, tatlılar ve diğer lezzetler Türk mutfağının bildik tatları olarak denenebilir. Toz fındık dolu özel kurutulmuş şeftaliler, yöredeki adıyla “Alana” kesinlikle denenmeli. Balla servis edilen bir omlet olarak tarfi edilebilecek “baligaynag”ın, denenmesi gereken bir başka lezzet olduğunu vurgulayalım.

Nahçivan THY Bilet satış ve ofis bilgileri


View larger map

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dubai’ye Nasıl gidilir, Nerede kalınır, Ne yenir? Dubai’ye Nasıl gidilir, Nerede kalınır, ...

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehirlerinden biri olan Dubai’de yerleşim bilindiği kadarıyla 1799 yılında başlamış.Çöller içind...

Akabe’ye Nasıl gidilir, Nerede kalınır, Ne yenir? Akabe’ye Nasıl gidilir, Nerede kalınır, ...

Ürdün’ün güneyinde, kendisi ile aynı adı taşıyan körfezin kıyısında yer alan Akabe, önemli bir liman şehri. Ülkenin denize açılan tek k...

Dalaman’da gezip görülebilecek yerler Dalaman’da gezip görülebilecek yer...

Havayolları ile Dalaman Havalimanına uçtuğunuzda çevresinde gezip görebileceğiniz yakın yerleri sizler için bir araya getirdik....

Dalaman’a Nasıl gidilir, Ne yenir? Dalaman’a Nasıl gidilir, Ne yenir?

Dalaman: Muğla ili’nin 12 ilçesinden biri ve ilçenin yönetim merkezi olan Dalaman, Türkiye’nin ve dünyanın en verimli ovalarından biri ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)


9 + = onbir

SON EKLENEN HABERLER
Ordu–Giresun Havalimanı tarifeli uçuş saatleri Ordu–Giresun Havalimanı t...

Türk Hava Yolları'nın 25 Mayıs tarihinden itibaren geçerli O...

Yüksekova havalimanı açılıyor Yüksekova havalimanı açıl...

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki havalimanı, terör örgütünü...

Türk Hava Yolları’nda değişim başlıyor Türk Hava Yolları’n...

TÜRK Hava Yolları uçaklarında iniş ve kalkışta insanın içine...

THY’den Gençlere ucuz bilet THY’den Gençlere uc...

Türk Hava Yolları'ndan uçak bileti alacak 12-25 yaş arası ge...

Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk uçak indi Ordu-Giresun Havalimanı&#...

Avrupa'da ve Türkiye'de tamamı deniz üzerine yapılan tek hav...

AHL Büyütme çalışmaları devam ediyor AHL Büyütme çalışmaları d...

Günde 1375 uçak ile iniş kalkış rekoru kıran Atatürk Havalim...

AnadoluJet İSG Tokat uçuşlarına başlıyor AnadoluJet İSG Tokat uçuş...

AnadoluJet Havayolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı i...

Yenişehir Havalimanı’nda Yolcu sayısı 6 kat arttı Yenişehir Havalimanı̵...

Bursa Yenişehir Havaalanı en sonunda hedeflediği doluluğa ul...

Iberia, açık artırma ile bilet satışına başladı Iberia, açık artırma ile ...

İspanya'nın önde gelen havayolu şirketilerinden biri olan Ib...

Türk Yıldızlarının Kadın Pilotu ilk uçuşunu yaptı Türk Yıldızlarının Kadın ...

Olusuz hava koşullarına rağmen Samsun Çarşamba Havalimanı'nd...

GALERİ
UÇAKLAR HABERLERİ
VİDEO