Havalimanı
Havalimanı

Pasaport nasıl alınır?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaport alabilmeleri için, öncelikle hangi pasaportu almaya haklarının olduğunu belirlemeleri gerekmektedir.

19 Mart 2012 - 13:30 'de eklendi ve 46 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaport alabilmeleri için, öncelikle hangi pasaportu almaya haklarının olduğunu belirlemeleri gerekmektedir.

Umuma Mahsus (lacivert) Pasaport, temel şartları sağlayan tüm vatandaşlara verilirken, daha ayrıcalıklı olan Hususi (yeşil) Pasaport almaya hakkı olan vatandaşların da bu konuda bilgisi olup, buna göre pasaportlarını değiştirme imkanları bulunmaktadır.

PASAPORT ÇEŞİTLERİ
Umuma Mahsus Pasaport: (lacivert – normal pasaport): Bu pasaportu almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaportları, Türkiye’de Valilik tarafından, yurt dışında ise ilgili ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Bu pasaportu almak için nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca, yeni pasaport başvuruları için 4, süre uzatma işlemleri için 2, başka ilden alınan pasaportlar için ise 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Eğer pasaportunuzda mesleğinizin de yazmasını istiyorsanız, meslek belgenizi de başvurunuz sırasında getirmeniz gerekmektedir. Önceden almış olduğunuz pasaportlarınız var ise, onları da getirmeniz gerekmektedir.

İl Emniyet Müdürlükleri’nde bulunan “pasaport istek formu” satın alıp doldurmanız gerekmektedir. Yaşı 18den küçük olanların, muvafakatname getirmeleri gerekmektedir.

Yurt dışında öğrenci olanların, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan belge getirmeleri gerekmektedir.

Hususi Pasaport: (yeşil pasaport): Bu pasaportu almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaportları, Türkiye’de İçişleri Bakanlığının görevini üstlenmiş olan İl Emniyet Müdürlükleri tarafından, yurt dışında ise ilgili ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Bu pasaport, TBMM eski üyelerine, eski bakanlara, görevleri süresince belediye başkanlarına, 1.2.3. dereceli memurlara veya emeklilerine, bu kişilerin eş ve çocuklarına (kızlar evlenene kadar ve çalışana kadar, erkekler ise 18 yaşa kadar) verilmektedir.

Çalışan kişilerin bu pasaportu alabilmek için yaptıkları başvurularda, çalıştıkları kurumdan aldıkları pasaport talep formu, nufus cüzdanı, fotoğraf, eğer varsa önceden almış olduğu pasaportlar, 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir. Emekli olanların ise bu belgelere ilave olarak, emekli olduğu kurumdan alacağı ve kadro derecesinin belirtildiği bir emeklilik yazısı ve talep formu gerekmektedir.

Hizmet Pasaportu: Bu pasaport, resmi görev ile yurt dışına tayin olan ve diplomatik veya hususi damgalı pasaport alması mümkün olmayan kişilere verilmektedir. Yurt dışındaki bazı kurumlarda Türkiye Cumhuriyetini temsilen memur olarak çalışanların, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilmiş olanların da aldıkları bir pasaporttur.

Bu pasaportu alabilmek için istenen belgeler arasında; 3 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı noter tasdikli örneği, 18 yaşından küçüklerin getirmek zorunda olduğu muvafakatname, form, dilekçe ve üniversite mensuplarının getirmesi gereken YÖK yazısı bulunmaktadır. Ayrıca pasaport talep yazısı da gerekli belgelerdendir.

Diplomatik Pasaport: Bu pasaportu vermeye yetkili kurumlar Dışişleri bakanlığı ve yurt dışındaki Büyükelçiliklerdir.Diplomatik pasaportlar yurt dışında görevlerinin içeriğine göre gidenlere 2 yıl ve 4 yıl arasında, sadece görevleri süresince verilmektedir. Diplomatik pasaport almaya hak sahibi olan kişinin eşine de kırmızı pasaport verilir ya da refakat hanesine kaydedilir. Kız çocukları eğer evlenmemiş ve çalışmıyorsa, erkek çocukları ise 18 yaşından küçükse aynı pasaporta sahip olabilirler. Adı refakat hanesine kaydedilmiş olanlar, tek başına seyahat etmeleri halinde bu pasaportu kullanamazlar. Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç uygulaması yoktur.

Pasaport Harç Bedelleri

Her yıl 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından yenilenen pasaport harçları, almak pasaportunuzun süresine göre belirlenir. İlk defa pasaport alacak olanlardan alınacak ücret farklıdır (pasaport ücreti). İlk kez pasaport sahibi olacakların, Pasaport Defter Bedeli olan 90 TL’yi, harç bedeline ilave olarak ödemeleri de gerekmektedir. Ancak pasaportunuzun süresini uzatmak istiyorsanız, Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan aşağıdaki harçlar geçerli olmaktadır:

6 Aylık süre için harç bedeli 114.60 TL
1 Yıllık süre için harç bedeli 163.80 TL
2 Yıllık süre için harç bedeli 276.40 TL
3 Yıllık süre için harç bedeli 395.30 TL
3 Yıldan fazla süre için harç bedeli 560.30 TL dir.

Pasaport alırken veya pasaportunuzun süresini uzatırken, 7 yaşından büyük her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, bu bedelleri ödemek zorundadır.

Yurtdışına Çıkış Harcı

Yurt dışına her çıkışınızda, Maliye Bakanlığı’nın şuanki uygulamasına göre 15 TL olan yurt dışı çıkış harcını ödemeniz gerekmektedir. Ancak yurt dışı çıkış harcı ödemelerinde bazı kişilere muafiyet getirilmiştir. Bunlar: 7 yaşını doldurmamış olanlar, yurt dışına ticari amaçla mürettebat olarak sefer yapanlar (kara, hava, deniz, demiryolu olabilir) ve yurt dışında oturma izni bulunanlar bu harçtan muaftırlar.

httatil.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’den vize istemeyen ülkeler listesi (2014) Türkiye’den vize istemeyen ülkeler...

Aşağıdaki listede umuma mahsus (bordo) pasaporta vize istemeyen ülkeler güncel listesini görebilirsiniz....

Vize Başvuruları elektronik ortamda yapılabilecek Vize Başvuruları elektronik ortamda yapı...

Dışişleri Bakanlığı, turistik veya ticari amaçlarla yapılacak vize başvurularının bakanlığın Yurt dışı Temsilciliklerinden veya Elektro...

Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye’de pasaport işlemleri, ilçe Emniyet Müdürlükleri’nde yapılmaktadır....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)


× 4 = onaltı

SON EKLENEN HABERLER
SHGM’den Uçak biletlerine ‘şeffaflık’ ayarı SHGM’den Uçak bilet...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, (SGHM) uçak bilet fiyatları...

Pegasus apronda görev yapacak personel alacak Pegasus apronda görev yap...

Pegasus Havayolları, apronda postabaşı olarak görev yapacak ...

İlk Yerli Uçak 2019’da uçacak İlk Yerli Uçak 2019’...

Türkiye 2023 yılına kadar bitireceği 60-70 kişi yolcu kapasi...

Türkiye Havalimanları Telsiz Frekansları ve Pist Bilgileri Türkiye Havalimanları Tel...

Türkiye'deki Havalimanlarının telsiz frekansları, pist özell...

Türkiye’deki Havalimanı Apron’ları Türkiye’deki Havalimanı A...

Apron, Havaalanı'nda uçakların park pozisyonlarını aldıkları...

Türkiye’deki Havalimanı Pist’leri Türkiye’deki Havali...

Pist, hava araçlarının iniş ve kalkış yapması için kullanıla...

Uçuş Planı Nasıl Doldurulur? Uçuş Planı Nasıl Doldurul...

Aşağıdaki durumlarda kaptanın veya tayin ettiği bir yetkilin...

Uçuş Planı Formu Uçuş Planı Formu

Uçuş planı (FPL), pilotların uçuşa dair niyetlerini ve uçuş ...

Hakkari Yüksekova Havalimanı açıldı Hakkari Yüksekova Havalim...

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yeni yapılan Havalimanı Cumh...

THY dış hat bilet Kur’unda eurodan dolara geçti THY dış hat bilet KurR...

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ve giderler...

GALERİ
UÇAKLAR HABERLERİ
VİDEO